GORKY, Maxim (1868-1936)

Lot 306
GORKY, Maxim (1868-1936) Handwritten letter to Solomon Kaplun. 20 August 1924, Sorrento. - 1 p. in-4o. In Russian. Provenance: from the archive of the editor Solomon Kaplun (1883-1940).